Można wyhodować je w przydomowym ogródku, a nawet w domu. I to bez większego wysiłku: Ważna informacja dla pasjonatów grzybów.
Wycieczki do lasu, aby zbierać grzyby jest jednym z rodzajów relaksu. Kontakt z naturą nastraja do oczyszczenia myśli, a także do wewnętrznej medytacji.
Wielbiciele grzybów bez wątpliwości powiedzą, że spacer po lesie zakończony pełnym koszykiem grzybów to cudownie spędzony czas i duża satysfakcja. Jednak jeśli nie podoba Ci się chodzenie i spędzanie w ten sposób czasu, a uwielbiasz grzyby, możesz je sam wyhodować w ogrodzie. Nie uwierzysz jakie to proste.
W artykule dowiesz się jak sprawić, aby mieć swoje grzyby. Jest kilka sposobów, jak można wyhodować grzyby w zaciszu swojego ogrodu. Spójrz na naszą instrukcję i przekonaj się, że jest to proste.
Grzyby typu pieczarki w ogrodzie rosną szybko, jeśli mają sprzyjające środowisko – temperatura 18 stopni Celsjusza. Hodowanie grzybów wymaga dobrych warunków i potrzebna jest do tego ciepła pogoda, obecność drzew takich jak dąb, sosna, czy brzoza oraz gleba, która będzie wilgotna. Grzyby rozmnażają się na trzy sposoby, czyli rozpraszający, dyspersyjny oraz leśny.
Typ rozpraszający
Grzyby, które przywieziesz z lasu, połam na małe kawałki, a następnie w wybranym miejscu w ogrodzie rozrzuć je. Sprawdź, które miejsce najlepiej sprawdzi się do wzrostu grzybów. Zarodniki zaczną się rozmnażać, grzyby rozwijają się później same, ale gdy powietrze jest zbyt suche, to może się niestety nie udać.
Typ namaczanie
Kolejnym sposobem jest namaczanie, czyli dyspersja. Osoby, które mają kilkuletnie doświadczenie w hodowaniu grzybów, doskonale znają tę metodę i często ją stosują. Jak to zrobić? Przygotuj 10 litrów wody, a następnie weź kapelusze grzybów i rozgnieć je – ma powstać miazga. Do wody dodaj cukier i drożdże.
Grzyby należy namaczać przez tydzień, a później każdy litr mikstury rozcieńczyć z kolejnymi 10 litrami wody. W otoczeniu młodych drzew, usuń 15 centymetrów wierzchniej warstwy gleby i zalej ten teren roztworem. Następnie zasyp to ziemią. Później podlewaj 1-2 razy w tygodniu.
Grzybnia
Podczas spaceru po lecie, możesz wykopać grzyby wraz z kawałkiem ziemi i bezpośrednio posadzić je w ogrodzie. Jedyne co musisz po tym zrobić to podlanie grzybów. Gotową grzybnie można kupić w sklepach rolniczych. Należy ją zasiać jak nasionka na przygotowaną uprzednio glebę.
Kawałki drewna powinieneś położyć w pobliżu miejsca, gdzie hodujesz grzyby. Zapewni to odpowiednią wilgoć, która jest obowiązkowa, aby uzyskać
efekt cieplarniany.
Szklarnia z grzybami
Grzyby doskonale sobie radzą w szklarniach. Najlepszym przykładem jest boczniak. Można uprawiać je w workach i jest to bardzo proste. Aby namnożyły się grzyby w torbie, potrzebujesz jej o wielkości 60 litrów. Do tego wymagana jest słoma, łodygi grzybów oraz woda.
Jest to bardzo łatwy sposób na wyhodowanie grzybów w domu bądź w mieszkaniu. Co istotne, aby uprawiać pieczarki, wystarczy Ci temperatura 15 stopni Celsjusza, czyli tzw. pokojowa, a wilgotność na poziomie 85 procent. Dlaczego łatwo w mieszkaniu?
Gdyż zazwyczaj posiadają piwnice, a jest to idealne pomieszczenie, tak jak letnia kuchnia. Takie grzyby szybko i dobrze rosną, jeśli dodatkowo jest okno. Jeśli nie ma – w piwnicy żarówka zapewni grzybom dostęp do światła. Należy zagotować słomę w garnku, a następnie ostudzić.
Kolejno odcisnąć słomę od nadmiaru wody i dać do torby z plastiku. Słomę należy rozłożyć warstwami. Każda warstwa powinna mieć 3-4 łodygi. Grzyby ułóż wzdłuż krawędzi, abyś je dobrze widział. Na dole torby zrób małą dziurkę – dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru wody. Wokół torby dodatkowo zrób dziury, aby do grzybów dochodziło powietrze.
Comments are closed.